رابطه تأسیس دانشگاه آزاد با پیشرفت شهرستان بشرویه ؟

چندی قبل  به مطلبی برخورد کردم که انصافاً شایسته بحث و بررسی جامعه دانشگاهی شهرستان بود و البته  خیلی هم منتظر شدم تا شاید دوستان فرهیخته دانشگاهی ، که استاد امثال بنده هستند ، دست به کار شوند و تکلیف از دوش حقیر برداشته شود که متأسفانه نشد . بگذریم ...

26 آذرماه بود که پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری خبری را تحت عنوان " پیگیری جدی برای تأسیس دانشگاه آزاداسلامی در بشرویه " را درج کرد و به نقل از دکتر عبدالله زاده نوشت : توسعه مراکز آموزش عالی در یک منطقه منجر به پیشرفت همه جانبه {آن} می شود .

چند روز بعد اطلاعیه ای در همان پایگاه درج گردید که پس از مقدمه ای پیروزمندانه ، خبر از آغاز ثبت نام بدون آزمون داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی واحد طبس می داد و متعاقب آن لینک ثبت نام با آرم دانشگاه آزاد در گوشه سایت فرمانداری قرار گرفت ؟!

شاید برای خیلی از دوستان اینها اخبار مسرت بخشی در حیطه پیشرفت علمی بشرویه باشد اما لااقل برای بنده که سالیان متمادی با مسائل دانشگاه آزاد سروکار داشته ام اینگونه نبوده است . پیگیری تأسیس دانشگاه آزاد در بشرویه از سوی نماینده محترم - که مدتها ریاست دانشگاه آزاد واحدهای فردوس وهمچنین طبس را بر عهده داشته اند آنهم به خاطر علاقه شخصی ، شاید دور از ذهن نباشد اما ، اینکه این حرکت دردی هم از دردهای توسعه نیافتگی بشرویه حل خواهد کرد یا نه ؟ مسئله دیگری است .

در این بحث نکات ذیل قابل توجه بسیارند ؛

1-      شاید سالها قبل می شد با چنین توجیهاتی ، نسبت به راه اندازی دانشگاه آزاد اقدام کرد و از اندک فواید آن نیز بهره مند شد اما ، در شرایط فعلی و با وجود 2 دانشگاه فعال (پیام نور و علمی کاربردی) چه ضرورتی برای تأسیس دانشگاه آزاد وجود دارد ؟ آیا نمی توان با استفاده از پتانسیل های همین 2 دانشگاه ، به آن توسعه و پیشرفت مدنظر نماینده محترم دست یافت ؟ آیا تجهیز و توسعه مراکز دانشگاهی موجود پایان یافته و هیچ نیازی در این زمینه متوجه آنها نیست و حتی جای خالی یک دانشگاه دیگر برای جذب منابع احساس می شود ؟ آیا همین مراکز موجود امکان توسعه رشته های دانشگاهی مورد نیاز شهرستان را ندارند ؟

2-      همانگونه که نماینده محترم مستحضرند تأسیس دانشگاه آزاد در یک محل تابع شرایط و قوانین خاصی است که البته مردم هم بهتر است از این شرایط مطلع باشند ؛ از آن جمله اند ؛ آورده نقدی مشخص ، مکانی استیجاری برای راه اندازی اولیه ، زمین (چند هکتاری) برای ساخت و ساز محل اصلی ، امکانات اهدایی اولیه از قبیل خودرو و ...  گذشته از همه اینها امکان تأسیس واحد دانشگاهی در یکشهرستان از ابتدا وجود ندارد و در بدو امر ، نسبت به تأسیس " مرکز " دانشگاهی که بسیار محدود تر بوده و زیر مجموعه یک واحد دانشگاهی (مثلا فردوس یا طبس ) فعالیت خواهد کرد ، اقدام می گردد و ارتقای آن به واحد دانشگاهی ، به مروز زمان و با تکمیل هرم هیأت علمی آن امکان پذیر است و نکته مهم در این میان همین گذر زمان است چراکه در حال حاضر و به گفته رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ، از حدود 400 واحد دانشگاه آزاد در سراسر کشور حدود 150 واحد زیان ده اند یعنی خرجشان از دخل شان فزونی یافته و باید برایشان فکری کرد ! حال در چنین اوضاعی ما تازه به فکر تأسیس دانشگاه آزاد در بشرویه افتاده ایم ؟

3-      نگاه بدبینانه به قضیه هم چنین است ؛ در شرایطی که واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور رقابت شدیدی را برای جذب بدون آزمون دانشجو در مقطع کارشناسی آغاز کرده اند دوستانی هم به این تکاپو افتاده اند که از این فرصت استفاده نموده و با وعده تأسیس دانشگاه در بشرویه فعلاً برای واحد طبس دانشجو جذب نمایند و ضمن حل  بخشی از مشکل نقدینگی واحد فوق ، مردم بشرویه را هم با وعده پیشرفت امیدوار نمایند !

4-      قسمتی از ابهام ایجادشده در این قضیه به عملکرد فرمانداری شهرستان برمی گردد که با چه توجیهی در این قضیه وارد شده و به تبلیغ یک دانشگاه غیر دولتی غیر انتفاعی پرداخته است و حتی لینک ثبت نام دانشگاه آزاد را هم در پایگاه اطلاع رسانی خود درج نموده است ! سوالی که قطعاً فرماندار محترم پاسخی برای آن خواهند داشت .

و کلام آخر اینکه ؛ بی تردید جایگاه فعلی شهرستان بشرویه با جایگاهی که شایسته آن است فاصله بسیار زیادی دارد ولی ، کوتاه کردن این فاصله نیازمند دوراندیشی و خردورزی جمعی مردم و مسئولین است . باید بدانیم ، زمان تجویز  نسخه های تکراری و از مدافتاده گذشته است و سیاست آزمون و خطا جز هدردان منابع مادی و انسانی شهرستان ، دردی از دردهای مردم زجرکشیده و صبور ما دوا نخواهد کرد . علی الخصوص در عرصه آموزش عالی ودر برهه ای که رقابت به جای مقاطع کاردانی و کارشناسی به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری منتقل شده است ، حمایت از مراکز آموزش عالی فعال در شهرستان و کمک به ارتقای کیفیت علمی آنان ، تنها گزینه مسئولین محترم می باشد .

محمد رضا هادی نژاد                                           

/ 3 نظر / 20 بازدید
سرخ زبان

سلام عیدتون مبارک مطلب خوبی بود به ماهم سربزنید: http://sorkhzaban.mihanblog.com

همشهری

سلام چتروم برو بچه های بشرویه افتتاح شد خوشحال میشیم در جمع ما شرکت کنید ضمنا اگه امکانش هست این بنرو بذارین تو سایتتون تا بقیه هم متوجه بشن خیلی لطف میکنین ممنون از شما bosh-chat.ir ********** <pre class="lang:default decode:true"> <embed src="http://www.bosh-chat.ir/1234.swf" width="135" height="250"></embed> **********

بشری

سلام اتفاقی گذرم به وبلاگ وزین شما خورد و از این حسن اتفاق بسیار خرسندم. از مطالب خوبتان که با دقت بسیاری نگارش یافته است بهره بردم. خوشبختانه در سطح شهرستان هم مخالفت هایی با این طرح نسنجیده از سوی بعضی اعضای شورا و ... صورت گرفته است. بعضی اقدامات فرمانداری واقعا جای سئوال دارد.